George Orwell, vlastným menom Eric Arthur Blair, sa narodil 25. júna 1903 v indickom Motihari, v čase, keď bola India ešte britskou kolóniou. Pochádzal z rodiny strednej triedy a jeho otec pracoval pre britskú koloniálnu správu. Keď mal Eric rok, s matkou a sestrou sa presťahovali do Anglicka.
Orwell študoval na prestížnych školách, najprv v St. Cyprian's School a neskôr na Eton College. Napriek vynikajúcemu vzdelaniu sa rozhodol neísť na univerzitu a v roku 1922 odišiel do Barmy (dnes Mjanmarsko), kde pracoval pre Indickú imperiálnu políciu. Táto skúsenosť v koloniálnej správe v ňom vyvolala odpor k imperializmu, a nakoniec v roku 1927 rezignoval, aby sa venoval písaniu.
Po návrate do Európy žil Orwell v Londýne a Paríži, kde sa ponoril do života medzi chudobnými a marginalizovanými vrstvami spoločnosti. Tieto skúsenosti popísal v knihe "Na dne v Paríži a Londýne" (Down and Out in Paris and London, 1933), ktorú publikoval pod pseudonymom George Orwell. Tento pseudonym si vybral kvôli obave, že jeho rodina by sa hanbila za jeho chudobu a radikálne názory.
Orwell sa postupne stal novinárom a esejistom a pracoval pre rôzne britské noviny a časopisy. Vo svojich reportážach často poukazoval na sociálnu nerovnosť a nespravodlivosť.
Orwell sa stal socialistom a v roku 1936 sa rozhodol zapojiť do Španielskej občianskej vojny na strane republikánov, ktorí bojovali proti fašistickým silám vedeným generálom Francom. Bojoval ako dobrovoľník v medzinárodných brigádach, konkrétne v milíciách POUM (Partido Obrero de Unificación Marxista), ale po tom, ako sa stal svedkom vnútorných čistiek medzi ľavicovými frakciami, bol deziluzionovaný z extrémneho socializmu. Skúsenosti z tejto vojny ho výrazne ovplyvnili a napísal o nich v knihe "Hold Katalánsku" (Homage to Catalonia, 1938).
Počas druhej svetovej vojny pracoval Orwell ako novinár pre BBC a bol zodpovedný za vysielanie propagandistických relácií do Indie. Jeho najznámejšie diela vznikli po vojne. V roku 1945 vydal alegorický román "Zvieracia farma"(Animal Farm), ktorý je kritikou totalitných režimov, najmä stalinizmu. Kniha bola obrovským úspechom a upevnila Orwellovu pozíciu ako jedného z najdôležitejších spisovateľov svojej doby.
Orwellovo najznámejšie dielo, "1984", vyšlo v roku 1949. Táto dystopická vízia sveta, kde totalitný režim kontroluje myseľ a životy občanov, je dodnes považovaná za jednu z najvplyvnejších kníh 20. storočia. V "1984" Orwell rozvíjal témy manipulácie, propagandy, sledovania a dehumanizácie jednotlivca, ktoré sú stále aktuálne.
Orwell trpel celý život zdravotnými problémami, najmä tuberkulózou, ktorá ho trápila počas posledných rokov jeho života. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu pokračoval v písaní až do svojej smrti. Zomrel 21. januára 1950 vo veku 46 rokov v Londýne.
George Orwell je dnes známy ako jeden z najvýznamnejších autorov 20. storočia, najmä pre svoje politické diela a eseje. Jeho knihy a myšlienky sú často citované v diskusiách o totalitarizme, slobode slova a politike. "1984" a "Zvieracia farma" zostávajú aktuálnymi a sú súčasťou školských osnov po celom svete.
Orwellovo dielo nie je len varovaním pred totalitnými režimami, ale aj výzvou na ochranu pravdy, slobody a morálky v každej spoločnosti.