Anne Applebaum

Anne Applebaum je americká novinárka, spisovateľka a historická autorka, ktorá sa špecializuje na témy totalitarizmu, autoritárstva a politických dejín. Je laureátkou Pulitzerovej ceny za knihu Gulag: A History (2003), ktorá podrobne skúma systém sovietskych pracovných táborov. Applebaum je tiež známa knihami ako Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe (2012) a Red Famine: Stalin’s War on Ukraine (2017), ktoré získali medzinárodné uznanie.

Profesionálny život:

  • Applebaum vyštudovala históriu a medzinárodné vzťahy na Yale University a študovala aj na London School of Economics.
  • Pracovala ako redaktorka a novinárka pre významné publikácie, vrátane The Washington Post a The Atlantic, kde je od roku 2020 pravidelnou prispievateľkou.
  • Je manželkou bývalého poľského ministra zahraničných vecí, Radosława Sikorského, a žije striedavo v Poľsku a Spojených štátoch.

Témy a záujem:

Applebaum vo svojej práci skúma, ako vznikajú a fungujú totalitné režimy, ich vplyv na spoločnosť a výzvy, ktoré predstavujú pre demokraciu. Jej novšie práce, ako Twilight of Democracy a Autocracy, Inc., sa zameriavajú na súčasné formy autoritárstva a globálne hrozby, ktoré predstavujú pre demokratické krajiny​

Ocenenia:

  • Pulitzerova cena (2004) za Gulag: A History.
  • Cundill History Prize za Red Famine.
  • Čestné uznania od akademických a politických inštitúcií za jej príspevky k diskusii o demokracii a histórii.

Anne Applebaum je považovaná za jednu z popredných autorít v oblasti skúmania moderných dejín a politických systémov.

Zaujímavé odkazy

Anketa o nejlepší českou knihu vydanou v posledních 25 letech, kterou najdete v novém Respektu, se nerodila snadno. Odpověď na otázku, kterou jsme zaslali významným osobnostem naší kulturní scény, nezřídka začínala nedůvěrou: „Těžko z takového množství vybrat jen tři knihy.“ – „Literatura není sport a vyhlašovat nejlepší knihu jde proti jejímu smyslu.“ – „Definovat v oblasti kultury jakékoli žebříčky, nominace či ocenění je vždy ošidné a subjektivní.“

Daniel Šmihula napísal pre Denník N relatívne optimistický článok o tom, že to s tými bujnejúcimi autoritárskymi tendenciami nebude až také zlé, resp. že v dlhodobom horizonte sa asi aj tak môžeme tešiť na liberálne demokracie.