Filmový tip na predĺžený víkend: Betónová záhrada

Pridal/a petiar dňa

Knižka Betónová záhrada od britského autora Iana McEwana je jedným z najlepších diel ktoré som kedy čítal. Príbeh štvorice detí, ktoré sa po smrti oboch rodičov musia vyrovnávať so spleťou inštinktov, morálnych diliem a vášní je plný prekvapivých momentov. Je veľmi krehký ale ťažký a absurdný zároveň - chvíľami túžite pohladiť a objať filmové postavy, hneď na to zase odvrátiť svoju tvár niekam inam. Autor situoval celý príbeh do ošarpaného domu kdesi na nehostinnom betónovom predmestí, čo ešte viac pridá na odcudzení štvorice sirôt, ktoré si úzkostlivo chránia svoj svet ako i tajomstvo ukryté v betónovom kvádri v pivnici. Keď ku koncu knihy prostredníctvom postavy "zvonku" nadviažu nitky s okolitým svetom, príbeh speje k neodvratnému koncu.

Že má toto skvelé dielo aj svoju filmovú adaptáciu som sa dozvedel úplnou náhodou keď som zazrel ono DVD na bratovom stole (ktorý ho tiež kúpil náhodou - ako lacné DVD, netušiac čo kupuje). Bol som mierne skeptický, pretože predchádzajúca adaptácia iného literárneho dielka (John Fante: Ask the Dust) ma nie celkom uspokojila (teda neuspokojila tak ako knižka). Ale bol som zároveň veľmi zvedavý.

Tohle je hodně silný, i když sledovat takovej film je psychicky docela náročný. Obrazově vytříbenej snímek plynoucí v pomalým tempu, plnej působivých scén a s dotaženým stylem. Prostředí domu na periférii i jeho postindustriální okolí dokonale souzní se zamlženou, lehce snovou atmosférou, která výborně koresponduje s obtížně uchopitelnými motivy filmu. Velkej film. (komentár užívateľa francis na csfd.cz).

Film Betónová záhrada (The Cement Garden) britského režiséra Andrewa Birkina je vskutku obdivuhodnou adaptáciou literárnej verzie. Doslova v ňom žiari nádherná Charlotte Gainsbourg, mimochodom režisérova neter (jej mladšieho brata hral vo firme režisérov syn Ned). Dom je vo filme presne akoby som si ho predstavoval pri čítaní knihy - stojac osamotený v na kraji industriálneho predmestia. Bizarnosť scén je umocňovaná skvelou hudbou Eda Shearmura, zakázaný erotický nádych horúcim slnkom a rozohriatym betónom. Nie je to film na romantické chvíle vo dvojici, oddych po dobrom obede, či večeri. Je to film na poriadny kultúrny zážitok až šok a silné prežívanie.

Súvisiace knihy

Horúce leto na anglickej periférii, betón a deti, ktoré zo strachu pred odlúčením taja smrť svojich rodičov. Bez mantinelov objavujú sexualitu a dospievajú príliš rýchlo. Majstrovské dielo.

Pridať nový komentár

A ešte si overíme, či toto píše človek a nie robot.
Niektorí ľuda veria, že lietadlá rozprašujú chemikálie (a nemyslia tým práškovacie lietadlá).
Súvisiace odkazy

Horúce leto na anglickej periférii, betón a deti, ktoré zo strachu pred odlúčením taja smrť svojich rodičov. Bez mantinelov objavujú sexualitu a dospievajú príliš rýchlo. Majstrovské dielo.

Zaujímavé odkazy

Anketa o nejlepší českou knihu vydanou v posledních 25 letech, kterou najdete v novém Respektu, se nerodila snadno. Odpověď na otázku, kterou jsme zaslali významným osobnostem naší kulturní scény, nezřídka začínala nedůvěrou: „Těžko z takového množství vybrat jen tři knihy.“ – „Literatura není sport a vyhlašovat nejlepší knihu jde proti jejímu smyslu.“ – „Definovat v oblasti kultury jakékoli žebříčky, nominace či ocenění je vždy ošidné a subjektivní.“

Daniel Šmihula napísal pre Denník N relatívne optimistický článok o tom, že to s tými bujnejúcimi autoritárskymi tendenciami nebude až také zlé, resp. že v dlhodobom horizonte sa asi aj tak môžeme tešiť na liberálne demokracie.