Petiar.sk


Pesničkár, drupalista, stand-up komik.

Kľúče

V to ráno som ešte ani netušil, že to dojde až tak ďaleko. Keď sa snažíte kúpiť dom už 4 mesiace, tak si zvyknete na to, že veci trvajú omnoho viac ako boli pôvodné optimistické odhady. Našťastie som využíval služby finančnej poradkyne a realitného agenta, takže som viacmenej len dvíhal telefóny, ale zvykol som si nemať pri prijímaní noviniek veľké očakávania. Nieže by som z toho chcel obviňovať týchto dvoch – to rozhodne nie. Skôr to bola súhra rôznych okolností, ktoré to celé nejako brzdili – pár dní tu, pár dní tam a z februára máme jún. Konkrétne 5. jún.

Značky

Dom na Liptove

O tom, že raz budem hrdým majiteľom a obyvateľom domu na Liptove, som sníval veľa rokov. Pamätám si na úplne prvý záchvev tejto túžby – písal sa rok 2001, šli sme autobusom z Bratislavy do Pribyliny na firemnú akciu (pracoval som vtedy pre Alcatel, ktorý sídlil v Lipt. Hrádku a v Bratislave). Prechádzajúc cez Liptovský Peter som, istotne ovplyvnený krstným menom v jeho názve, povedal svojej priateľke: “Tu raz budem mať dom.” Samozrejme, bol to len taký nadšenecký šplech.

Značky

Internet v Rakúsku (pokračovanie)

Skončili sme pri tom, ako som si dobil kredit, ale dáta mi nenabehli. Po troch hodinách strávených browsovaním po internete aby som zistil ako si aktivujem ten gigabajt dát za 6€ (poznáte lepší spôsob ako stráviť piatkový večer?) som v sobotu ráno naklusal do predajne operátora aby som zistil ako. Už ani nie preto že by som tak veľmi potreboval ten internet, hoci áno, zišiel by sa. Skôr preto, že po tých hodinách som bol fakt, ale fakt veľmi zvedavý, ako sa to robí. Žiaľ, predavač nevedel. Normálne sa na mňa usmial a povedal že oni tam len predávajú karty a nič iné nevedia.

Keď pominú Gorily, postačí aj SOZA.

Obyčajne viem takéto veci predýchať, ale toto je ľudská blbosť obludných rozmerov, preto som k tomu musel niečo napísať aj ja: Zo začiatku veľmi heslovito aby bolo všetko všetkým jasné: Nemám rád SOZA. Napriek tomu že mi ako muzikantovi už pár drobných priniesla, ani divá sviňa nevie ako to tam funguje, je to mimoradne netransparentná organizácia. Nechcem sa jej ani týmto článkom zastávať. Vladimír Repčík sa správa ako slon v porceláne. Je mi ho ľúto. Pravdepodobne sa snaží zlepšiť obraz tejto organizácie v očiach verejnosti ale výsledkom je presný opak.
Značky

Ako vypnúť (všetky!) notifikácie z Foursquare na Twitter (a Facebook)

Krátko potom ako som začal byť aktívny na sociálnej sieti Foursquare, čo okrem iného znamená aj to že ma zasvrbí môj chytrý telefón kamkoľvek prídem, som si aj na základe reakcií ostatných ľudí uvedomil, že je asi hlúposť zdieľať každý príchod či výskyt niekde aj na Twitteri alebo Facebooku. Stanovil som si pre seba vtedy takú zásadu - Foursquare checkin zdieľam na ostatných sociálnych sietiach jedine vtedy, ak je zaujímavý (teda nie každodenný obed v obľúbenej reštaurácii) a ak mám k nemu aj nejaký komentár, prípadne zaujímavú fotku. Takže skoro nikdy, hahaha.

Ako mi pomohol Lenin

Učiť sa, učiť sa, učiť sa. Súc narodený ešte v dobe kedy sa meno tohto mysliteľa vyslovovalo s posvätnou úctou, bol mi jeho najznámejší citát vtĺkaný do hlavy najrôznejšími pedagogickým pracovníkmi (a často i nástrojmi a náradím) od útleho veku. I dnes ho pozná každé malé dieťa, hoci nie ako výzvu ale skôr ako sprofanovaný odkaz akéhosi rusa, ktorý je skôr pointou vtipov a humorných historiek. Lenže ja som si v omnoho neskoršom veku uvedomil, že naberať nové vedomosti je úžasná a veľmi prospešná vec. Práve vďaka tomu, že som svoje vzdelávanie neobmedzil len na inštitúcie k tomu určené, ale dodnes využívam aj iné dostupné prostriedky, mám prácu kde som sám sebe šéfom a robím to, čo ma baví.

Ako správne ignorovať

Počas mojich študentských čias som si všimol jeden zaujímavý jav. Kedykoľvek bolo potrebné aby sme, ako celá trieda, náhle stíchli (napríklad na začiatku školského kultúrneho predstavenia alebo na dôležitom mieste v hlásení školského rozhlasu), drvivá väčšina mojich spolužiakov začala kričať "Ticho!". Ja sám som väčšinou len krútil hlavou, pretože výsledkom tejto situácie bolo samozrejme len to, že sme nepočuli ani toľko koľko by sme počuli keby sme sa proste neprestali medzi sebou baviť.

Nekomentovať o tom, aby sme nekomentovali

Na gramatické a štylistické opravy a úpravy textu jedine s Červeným perom!

Jedným zo zlatých pravidiel úspešného podnikania je robiť to, čo vás baví a to, v čom ste dobrí. Som si takmer stopercentne istý že presne na toto myslela aj Monika Zbínová (@monicqa), keď sa začiatkom tohto leta (2011) rozhodla spustiť svoj vlastný internetový startup cervenepero.sk. A v zmysle uvedeného pravidla išla na to z oboch strán - ako "slovenčinárka" pozná zákutia sloveského jazyka a vie skrotiť text nielen po gramatickej ale i po štylistickej stránke.